Dela nyhet
Till vårdnadshavare för aktiva i F/P-12 - LGIF
31 mar, 21:10 0 kommentarer
Till vårdnadshavare för aktiva i F/P-12.
Hej!
Vi ser hur träningsgruppens antal deltagare ökar vilket är roligt. Just nu är det totalt 30 aktiva som antingen kommer endast onsdagar eller söndagar alternativt båda dagarna. När det är så många deltagare är det viktigt att vi har möjlighet att dela in oss i två grupper under träningen så att det blir en effektiv träningstid för alla. Detta kräver att vi är tillräckligt många tränare vilket vi inte är på söndagar. Under söndagens träning var det 18 deltagande men endast en tränare.
Just nu är vi tre tränare på söndagar samt en ung ledare men från och med utesäsongen kommer vi endast att vara två tränare och en ung ledare. Det kommer då bli svårt för oss att reda ut träningen då vi alla inte alltid kan vara med på varje träning och vi kan inte låta unga ledare ha allt ansvar. Vi önskar att fler av er kunde tänka er att bli tränare så att våra barn kan få fortsätta utvecklas inom friidrotten. Vi kommer höra av oss till klubben för att se om de kan hjälpa oss med tränarbiten men hjälp från er behövs alltid.
Hör av er till Jonas Wiklund på jonasaria@rocketmail.com eller direkt till klubben på kansli@lgif.se om ni är intresserade av att bli tränare för F/P-12.
Kommentarer